logo1
 

איגואנה ירוקה Iguana iguana

ד"ר עדי גנץ DVM, MSc, DVSc, DABVP avian, DECZM avian

 

כללי:
מקור האיגואנה הירוקה באזורים הטרופיים וסוב-טרופיים של מרכז ודרום אמריקה. איגואנות מבלות את מרבית זמנן על עצים, עליהם הן מטפסות בזריזות רבה בעזרת ציפורניהן החדות. בטבע הן מעדיפות במיוחד לחיות בשולי יער לצד נחלים ונהרות.

אף שאיגואנות יכולות להתרגל לחיים במחיצת האדם, ורבים טוענים כי הן בעלות אינטיליגנציה מפתיעה, הן אינן ניתנות לביות מלא ומעדיפות בד"כ להימנע ממגע אדם. רובן אינן אוהבות להיות מוחזקות ביד, ועלולות לנסות לטפס על המחזיק בהן תוך שציפורניהן מותירות  שריטות עמוקות. איגואנות הן יצורים טריטוריאליים והזכרים בפרט עלולים להיות אגרסיביים כלפי זכרים אחרים ואף כלפי  בעליהם. אורך זכרים בוגרים  מגיע ל 1.5מ' ויותר (!) והם חזקים מאוד. איגואנות מסוגלות להצליף בזנב במהירות ובכוח כאמצעי הגנה.

רובן המכריע של הבעיות הרפואיות האופייניות לאיגואנות נובע מאחזקה בתנאים בלתי מתאימים, ויכול לכן להימנע מבעוד מועד. איגואנות יכולות להאריך חיים (כ- 12-15 שנה) אם הן מטופלות היטב. להלן מספר כללי טיפול:      

מקום מחייה:
איגואנות צריכות מקום מחיה גדול הכולל ענפים גדולים המאפשרים טיפוס לגובה. גודל אזור המחיה תלוי בגודל האיגואנה. לבוגרים מומלץ לבנות כלוב\טרריום מעץ בשילוב עם חלון זכוכית וחלונות רשת לאוורור. בתחתית הכלוב מומלץ לשים מצע קל לניקוי\החלפה כגון דשא סינטטי או עיתונים. שמירה על נקיון הכלוב חשובה במיוחד. כחיות טרופיות, איגואנות דורשות טמפרטורה  ולחות סביבתית גבוהות. בתוך הטרריום צריך להיות משרע טמפ' בין 32 מעלות (על הענף הסמוך למנורת החימום) ו- 26 מעלות (באזור מרוחק ממנורת החימום). בשעות הלילה הטמפ' בכלוב צריכה יכולה להיות מעט נמוכה יותר. לא מומלץ לתת לאיגואנה להסתובב חפשי בבית לפרקי זמן ארוכים, שכן הטמפ', התאורה והלחות אינם מתאימים (בד"כ הלחות נמוכה מדי ובחורף קר מדי).

מקורות חימום:
ניתן להשתמש בפד חימום מתחת לרצפת הכלוב ובמנורות חימום (מנורות ספוט, מנורות קרמיות) מעל אזורי הרביצה המועדפים על האיגואנה. אין להשתמש ב"אבנים חמות" או כל מקור חום אחר בתוך הכלוב. על מנת למנוע כוויות יש לבדוק היטב שלאיגואנה אין גישה ישירה או אפשרות מלהתקרב יותר מדי למנורות החימום.

לחות:
איגואנות זקוקות לסביבה עם לחות גבוהה (רצוי מעל 60% ). ניתן להעלות את הלחות בטרריום ע"י הכנסת כלי מים או אפילו בריכה, ע"י ריסוס, או ע"י מערכות בפולטות אדים. איגואנות אוהבות לשחות ומומלץ לאפשר להן כחצי שעה עד שעה שחיה לפחות פעמיים בשבוע. ניתן להשתמש באמבט פלסטיק או בריכה קטנה, אולם אין למלא בהם מים עמוקים מדי (האיגואנה צריכה להיות מסוגלת לעמוד עם הראש מחוץ למים). מטעמי הגיינה לא מומלץ להשתמש באמבט הביתי, ובכל מקרה יש לחטא את האמבט היטב לאחר השימוש.     

תאורה:
בנוסף למנורות החימום יש להתקין תאורה פלוריסנטית מיוחדת לזוחלים עם 5-7%  UVB (ניתן לרכוש בחנויות בע"ח). מיקום התאורה(ות) צריך להיות כ- 60 ס"מ ממקום המרבץ האהוב על האיגואנה (או ע"פ הוראות היצרן). תאורה זו חשובה במיוחד למשק הסידן\ויטמין D של האיגואנה, ובלעדיו היא עלולה לסבול מחוסר סידן חמור. יש לספק לאיגואנה 11-13 שעות תאורה ביום. בנוסף, יש להוציא את האיגואנה לאור השמש פעמיים בשבוע לפחות, למשך כחצי שעה, אך יש להימנע מלשים אותה בשמש ישירה, או לפחות לתת לה אפשרות לבחור בין שמש לצל. אין להשאיר איגואנה בחוץ במיכל סגור!

תזונה:
איגואנות הנן צמחוניות לחלוטין! אין להציע להן בשר, מזון כלבים\חתולים, או כל מזון דומה (בשום גיל). התזונה המומלצת כוללת "סלט מעורב" של ירקות עלים בצבע ירוק כהה. ספציפית, ניתן להציע: ברוקולי ועליו, עלי סלק, תרד, כרוב, חסה ערבית, נבטי ועלי אספסת,  עלי חרדל, עלי לפת, עלי גזר, שן הארי, עלי כותרת של ורד, עלים ופרחים של היביסקוס. כמו כן, ניתן להציע (בנוסף, לא במקום ירקות עלים) גם דלעת, קישוא, גזר, בטטה, אפונה עם\בלי תרמילים, וכמות קטנה של פירות. כלי מים צריך להיות זמין לשתיה. חשוב לגוון את התזונה ולא להסתפק בהצעת חסה בלבד (שלה ערך תזונתי נמוך). תזונה לא מתאימה צפויה לגרום לחסר סידן הגורם בעיות בריאות חמורות! איגואנה אשר מקבלת תזונה ותאורה מתאימות איננה זקוקה לתוספי סידן וויטמינים.

רבייה:
נקבות איגואנה בוגרות מטילות ביצים כל שנה, בין שיש עמן זכר ובין שלאו. שכיח שהנקבות מפסיקות לאכול בתקופה של לפני ההטלה. דבר זה יכול להימשך מספר שבועות ולכן כדי שהאיגואנה לא תתייבש חשוב לעקוב אחרי השתייה שלה, ואף ליזום במידת הצורך את טבילתה בכלי מים כדי לעודדה לשתות. פרט לכך יש לספק לנקבת האיגואנה מצע בו ניתן לחפור ולהניח לה לנפשה עד שתסיים להטיל את הביצים. ברב המקרים, כאשר נותנים לאיגואנה תנאים מתאימים, היא מסוגלת להטיל את הביצים ללא כל בעיה. במקרים נדירים מתעוררות בעיות ואז יש לפנות לקבלת טיפול וטרינרי. איגואנות להן היו בעבר בעיות בהטלה אפשר לעקר.

 

iguana

איגואנה צעירה הסובלת מעיוותי שלד וחולשה קיצונית עקב תזונה ותאורה לקויות

 

חזרה לדפי מידע