logo1
 

תזונת ארנבונים- מה מותר ומה אסור?

ד"ר עדי גנץ DVM, MSc, DVSc, DABVP avian, DECZM avian

 

רקע:
ארנבונים בטבע אוכלים מגוון צמחים. ככלל הם מעדיפים לנגוס בעלים ירוקים צעירים בעלי ערך תזונתי גבוה ופחות אוהבים דשאים ודגניים, אם כי תפריטם יכול להשתנות ע"פ הצמחים המצויים בשטח. מערכת העיכול של הארנבון האירופי (שהוא אבי כל הארנבונים המבויתים)  בנויה לכן לעכל מזון עתיר בסיבים תזונתיים ודל בפחמימות מסיסות כגון סוכרים פשוטים ועמילנים.
בתנאי ביות, לא מעשי להגיש לארנבונים את כל מגוון הצמחים אותם הם אוכלים בטבע, אך העקרונות הנזכרים למעלה צריכים להישמר. כלומר, יש להציע מזון עתיר סיב תזונתי ודל בפחמימות מסיסות.
באופן כללי קיימים שלושה מרכיבים במזון המוגש לארנבונים: מזון מרוכז (כופתיות או תערובת), חציר וירקות.
המזון המרוכז מיוצר ע"י חברות שונות בארץ ובעולם, זמין לרכישה במרבית חנויות בעלי החיים. בישראל שכיחות במיוחד כופתיות עשויות מאספסת דחוסה בעלות גוון אפרפר-ירקרק וצורה מאורכת. בחלק מהמקרים כופתיות אלו נמכרות כתערובת המכילה גם גרעיני תירס, זרעים אחרים, כופתיות צבעוניות ושאר מרכיבים לא ידועים. בחו"ל מיצרים כופתיות גם מצמחים אחרים, ובייחוד מדשא טימותי ( (Timothy Grass . עשב זה דל יותר מהאספסת בקלוריות, בחלבון ובסידן (ראה גם בהמשך).
חציר (=שחת) מורכב מצמחים, בד"כ קטניות או דגניים, אשר נקצרו ויובשו בשלמותם (כולל העלים וראשי הצמחים), זאת בהשוואה לקש, אשר כולל רק את הגבעולים, ואשר אינו מיועד להזנה אלא כמצע או רפד. חציר טוב צריך להיות ירקרק חלקית, לא גס מדי, וכאמור – כולל את כל מרכיבי הצמח למעט השורשים. בישראל שכיחים שני סוגי חציר – חציר אספסת וחציר שיבולת (שיבולת שועל). שוב, כמו בכופתיות, גם שני הסוגים הנ"ל נבדלים ביניהם בתכולת האנרגיה (קלוריות), בחלבון ובסידן, כאשר האספסת בהיותה ממשפ' הקטניות עולה בכל הנ"ל על השיבולת. לפעמים אפשר למצוא בארץ גם חציר מצמחים אחרים, למשל תלתן או בקיה (גם הם סוגים של קטניות), ובחו"ל אפשר לרכוש חציר מדשא טימותי.
ממגוון הירקות הגדול הקיים בחנויות ובשוק, כדאי להתמקד באלו אשר בעלי ערך תזונתי כלשהו ואשר אינם מכילים הרבה סוכרים. גזר למשל הוא שורש המשמש לאגירת סוכר בצמח, ולכן יש להימנע מהגשתו לארנבונים. דבר זה נכון גם לירקות שורש אחרים ולפקעות\בצלים\תפו"א וכו'. הירקות האידיאליים הם ירקות עלים ירוקים כהים. כמה דוגמאות לעלים שאפשר להציע:
עלי גזר, חסה ערבית, רוקט, עלי בייבי, לפת, כרוב, מנטה, בזיליקום, שמיר.
לגבי פטרוזיליה, תרד, עלי חרדל, עלי סלק וצנון – כיוון שהם מכילים אוקסלטים (תרכובות בעלות פוטנציאל נזק לכליות ורקמות נוספות), צריך להגביל את הכמות המוצעת, אך באופן כללי, בכמויות המומלצות להגשה – אין בעיה להציע אותם.

האם הזנת אספסת אסורה או מזיקה?
בשנים האחרונות התפתחה אופנה של השמצת האספסת, כאילו כל בעיות הבריאות של ארנבונים נובעות ממנה. תופעה זו שכיחה כיום גם בקרב וטרינרים וארגונים ידועים, ואולם, באופן מצער, היא איננה נסמכת על מחקר מדעי! עד היום לא הוכח שום קשר בין הזנה באספסת לבין בעיות של עודף סידן, אבנים בדרכי השתן וכו', מה שכן ברור זה שארנבון אשר אוכל מזון עתיר קלוריות ואיננו עושה פעילות גופנית – צפוי להשמין. האם זה מפתיע? לא ממש.
ארנבונים מעדיפים אספסת על שיבולת ודשא טימותי, ובמקרים רבים מסרבים לחלוטין לאכול את האחרונים. עדיף לכן שהארנבון יאכל חציר אספסת מאשר שלא יאכל חציר בכלל. מעבר לזה, בישראל אין דשא טימותי ומוצריו אינם מיובאים כרגע, כך שממילא קשה למצוא תחליפים. אני ממליץ על המנעות\הפחתת מרכיב האספסת במזון רק בארנבונים עם נטייה להשמנה או עם בעיות  בריאותית אחרות מוכחות.

המלצות פרקטיות להזנת ארנבונים:
כופתיות פשוטות (בלי תירס, זרעים ושאר מרכיבים צבעוניים) – כחצי ספל ליום לארנבון בינוני (2 ק"ג משקל גוף)
חציר – ללא הגבלה. יכול להיות אספסת אם הארנבון לא שמן.
ירקות עלים – עד ספל ביום.

יש לבדוק את המזון ולוודא שאיננו מעופש!
אין להגיש שום דבר שיש בו סוכר או עמילן (פירות, מיצים, דברי מאפה, ממתקים וכו')
לא להציע שוקולד, אבוקדו, תרופות שלא נרשמו ע"י וטרינר שמבין בארנבונים.
להיזהר שהארנבון לא יכרסם עציצים עם צמחי נוי שונים, העלולים להיות רעילים.

הזנת ארנבונים בפסח:
ככל הידוע לי (ואני לא סמכות בתחום הדתי) – הכופתיות והתערובות למיניהן הן חמץ, בעוד שחציר אספסת וירקות הם בסדר. מומלץ על כן למי שמקפיד על כשרות לפסח להתחיל להפחית באופן הדרגתי את כמות הכופתיות כעשרה ימים לפני החג עצמו. במהלך החג הארנבון יכול לאכול חציר וירקות בלבד, ולאחר החג אפשר להחזיר את הכופתיות בהדרגה. בכלל, לא מומלץ לעשות שינויים חדים בתזונה של ארנבונים. אם חייבים לשנות – עשו זאת בהדרגה.

 

rabbit tube

הזנה רפואית: במקרים נדירים כשארנבון לא יכול לאכול דרך הפה, ניתן להזינו באמצעות צינורית וושט. במקרה הזה הארנבון שבר את הלסת התחתונה, אך החלים לחלוטין בזכות המשך ההזנה.

חזרה לדפי מידע