logo1
 

שוגר גליידר (כיסנאי דואה) - Petaurus breviceps

רכישה, תזונה ותנאי גידול

 

ד"ר עדי גנץ DVM, MSc, DVSc, DABVP avian, DECZM avian

 

"שוגרים" הם יונקי כיס אשר מוצאם ממזרח אוסטרליה, גינאה החדשה (+ איריאן ג'איה האינדונזית), ואיים נוספים בסביבה. המראה החמוד והמקסים (אין מילים אחרות) של בעל חיים זה, היכולת שלו להסתגל לבני אדם, הפעלתנות ויכולות הדאייה שלו, הפכו אותו לחיית מחמד מבוקשת בעולם המערבי, ובכלל זה גם ישראל. עם זאת, שוגרים הם אחת הדוגמאות הבולטות ביותר איך אפשר לגרום לבעל חיים נזק בלתי הפיך ע"י ביצוע פעולות שגויות ו\או מתן תנאי גידול בלתי הולמים. על אף שהאינטרנט מלא כיום באתרים המספקים מידע על שוגרים, חלק ניכר מהמידע הזה שגוי או לכל הפחות שנוי במחלוקת. דף זה איננו מתיימר לכסות את כל הידע הקיים בנושא, אלא רק את הנקודות הקריטיות ביותר, אשר ימנעו תחלואה ותמותה של השוגרים שלכם ועוגמת נפש שלכם.

גיל רכישה:
המקור העיקרי של שוגרים בישראל הם מגדלים מקומיים פרטיים. לא אמור להיות ייבוא חוקי שלהם לארץ. אחת הטעויות הנוראות בהן אנו נתקלים פעם אחר פעם היא רכישה של גורים צעירים מדי! הסיבה לתופעה זו הוא הרצון ביצירת "החתמה" (למעשה הַחְבָּרָה) טובה יותר מתוך הנחה כי ככל שמתחילים את התהליך בגיל מוקדם יותר כן ייטב. זו טעות  חמורה!!!
הגורים המסכנים הללו נלקחים מהאם זמן קצר אחרי שיצאו לראשונה מהכיס, בגודל של כ 4-5 ס"מ בלבד ובמשקל גרמים בודדים. הם נישאים בכיס בד ע"י הבעלים ומואכלים מזונות המיועדים לתינוקות אנושיים. כתוצאה מכך, חלק גדול מהם יסבלו מעיכוב התפתחות חמור, פרוותם לא תתפתח או שהם יקריחו, הם יהיו חלשים ואפאתיים ורבים לא ישרדו. זה מחזה קורע לב, והנזק שנגרם לעיתים קרובות איננו הפיך.
בבקשה – אל תרכשו שוגרים צעירים מדי! בזמן הרכישה הם צריכים להיות 8-12 שבועות מחוץ לכיס (כלומר סה"כ בני 4-5 חודשים מההמלטה). הם צריכים להראות כמו בוגרים קטנים, להיות עצמאיים ומשקלם צריך להיות 50-60 גר' (לפחות). מי שמוכר לכם גור בגודל מטבע 5 ₪ הוא אדם לא מוסרי וגם חסר הבנה בשוגרים. התרחקו ממנו! 

תזונה:
הזנה לקויה היא הטעות הנפוצה ביותר בה נתקלים אצל בעלי שוגרים, וזו גם הטעות המזיקה ביותר מבחינה רפואית (להוציא אולי את נושא גיל הרכישה). בהעדר מחקר מדעי מסודר, קיימות עדיין מחלוקות רבות בנושא התזונה הראויה לשוגרים, אבל אין כמעט מחלוקת מה היא תזונה בלתי ראויה בעליל. אם השוגר שלכם אוכל רק או בעיקר פירות – זו טעות חמורה, שתגרום לו במוקדם או במאוחר לבעיות בריאות קשות.
בטבע שוגרים ניזונים ממגוון גדול של מזונות ובכלל זה חרקים, אבקת פרחים, פירות, צוף, מוהל ושרף עצים ועוד. חרקים ואבקת פרחים הם עתירי חלבון, ואילו שאר המזונות מכילים יותר פחמימות. בשבי, או כחיות מחמד, יש כמה שיטות ליצור תזונה אשר תהווה תחליף מתאים לתזונה הטבעית:

כופתיות מסחריות

תערובות\דייסות מתוצרת עצמית

שילוב מרכיבים

נכון לזמן כתיבת דף זה, אין ייבוא של כופתיות ייעודיות לשוגרים לישראל, על כן אפשרות א' איננה רלוונטית לרוב בעלי השוגרים בארץ. אחת הפורמולות הנפוצות ביותר להכנה עצמית היא ה  Bourbon’s Modified Leadbeaters diet או בקיצור BML. המתכון של דייסה זו זמין באתרים רבים (ראו למשל *כאן*). ניתן להכין סטוק ולהקפיא במנות יומיות. שימו לב שה BML צריכה להוות רק כשליש מהמנה היומית ומוגשת בתוספת פירות וירקות טריים וחרקים ("תולעי קמח", צרצרים) . האפשרות השלישית, המיועדת למי שאין ברצונו להכין דייסות רבות-מרכיבים, היא להגיש תזונה הכוללת כ- 50% פירות וירקות ו- 50% מזון חתולים על בסיס עוף. לכך אפשר להוסיף קצת חרקים. כמו כן ישנה דייסה המיועדת לתוכיי לורי (הניצונים מאבקה וצוף), אשר ניתן לרכוש בחנויות ולהציע 1-2 פעמים בשבוע. אחרי גיל שנה אפשר להוריד מעט בכמות של מזון החתולים לכ- 40% מהמנה. מניסיוננו, שוגרים המקבלים את התזונה הפשוטה הנ"ל נהנים מבריאות טובה.
פירות שמותר להציע כוללים: אגס, תפוח, שזיף, אפרסק, מלון, אבטיח, ענבים, משמש, בננה, פירות יער לסוגיהם, פירות הדר – בכמות קטנה.
ירקות שאפשר להציע כוללים: גזר, בטטה, דלעת, קישוא, אפונה, נבטים, כרובית, ברוקולי
שימו לב שכל המזונות הנזכרים (למעט הכופתיות) מתקלקלים מהר, ולכן אין להשאירם בכלוב יותר משעות בודדות. גלעיני פירות יש להוציא לפני ההגשה.
מי שתייה צריכים להיות זמינים תמיד (להחליף יומית).
אין להגיש שוקולד, שום, בצל, מוצרי חלב (מעט יוגורט אפשרי אבל לא חיוני).   
במידה והשוגר מפתח בעיית השמנה (שכיח) – יש להיוועץ בווטרינר וערוך שינויי הזנה ע"פ הנדרש.  

תנאי גידול
בזמן תהליך ההחברה ("החתמה") של פרט צעיר עדיף לשכנו בכלוב קטן יחסית (למשל בסיס של 45X 45 ס"מ, גובה 60 ס"מ). זאת על מנת שיהיה קל להוציאו משם כדי לחזק את הקשר עם הבעלים. טיפ: למרכיב הריח יש חשיבות רבה בתהליך ההחברה. כדאי לשים בכלוב או עליו בגד\ים עם ריח של הבעלים (אפשרי של יותר מאדם אחד).
שוגרים בוגרים יש לשכן בכלוב גדול יותר, ובעיקר – גבוה ככל האפשר (למשל עבור 2-3 שוגרים מתאים כלוב של 60X 90 ס"מ, גובה מטר נחשב מינימלי). בעניין זה - כל המרבה הרי זה משובח.
שימו לב שהמרווח בין הסורגים צריך להיות 6-10 מ"מ על מנת למנוע בריחה של השוגרים. "הריהוט" בכלוב יכול לכלול ענפים טבעיים או מלאכותיים, "בתים", פאוצ'ים, גלגלים ושאר אמצעי משחק.
בטבע שוגרים יכולים לחיות באזורים הנבדלים זה מזה באופן ניכר באקלימם. באופן כללי טמפרטורות שבין 20 ל 30 מע' צלזיוס מתאימות לשוגרים בוגרים. צעירים רצוי לשמור בתחום של 25-30 מע' צלזיוס. ניתן להשיג זאת ע"י חימום סביבתי, מנורות חימום קראמיות, משטחי חימום (מתחת לבתים) וכו'. שוגרים מסתגלים הן לאזורים לחים והן ליבשים כל עוד השינוי הדרגתי.
שוגרים חיים בטבע בקבוצות משפחה גדולות למדי (5-15 פרטים) משני הזוויגים. בראש כל קבוצה יש זכר שליט. גם בשבי ניתן לגדל שוגרים בקבוצות מעורבות, אולם יש לדאוג להם לכלוב גדול דיו. מומלץ לסרס את הזכרים על מנת למנוע מאבקי דומיננטיות (את הזכר השליט רק במידה ולא רוצים רבייה כלל). הסירוס הוא הליך רפואי פשוט. אנו מבצעים את ההליך אצלנו במרפאה האקזוטית ע"י מכשיר רדיו-כירורגי, ללא דימום ותוך השארת צלקת מינימאלית בלבד.  

בעיות בריאות
בעיית הבריאות השכיחה ביותר נובעת מתזונה לקויה, ובעיקר מחסר סידן, ויטמין D וחלבון במנה. צפויים ללקות בה שוגרים אשר פירות הם המרכיב היחיד\עיקרי בתזונתם. סימנים שכיחים כוללים חולשה, אפתיה, שיתוק של פלג הגוף האחורי, שברים פתולוגיים. לא תמיד המצב הפיך, ובכל מקרה השיקום צפוי להיות ארוך וקשה.
השמנת יתר היא בעיה נפוצה בשוגרים המקבלים תזונה עתירת קלוריות, אך ממעטים להוציא אנרגיה מסיבות שונות (למשל כלוב קטן מדי). כמו בכל מקרה של השמנת יתר, יש לבדוק הן את מרכיב התזונה והן את מרכיב הפעילות הגופנית, ולערוך שינויים כמתחייב. שוגרים זכרים לא ישקלו בד"כ יותר מ 160 גר' (ממוצע 115 גר') ונקבות עד 135 גר' (ממוצע 100 גר'). כמו בבעלי חיים אחרים (ובאדם) השמנת יתר עלולה לגרום מגוון בעיות בריאות נלוות.
בעיות בריאות אחרות כוללות פציעות שונות, לימפומה (סרטן של הרקמה הלימפאתית), כשל לב (על רקע תזונתי או אחר) ועוד, אבל ככלל, שוגרים המקבלים תנאים מתאימים כמעט ואינם חולים, ותוחלת החיים שלהם בשבי כ-  10-12 שנים!  

sugar glider

משפחה שכזו... לרוב הנקבות ממליטות שני גורים

חזרה לדפי מידע